Debet w koncie bankowym – czy warto korzystać?

Debet w koncie bankowym – czy warto korzystać?

2017-07-03
Debet w koncie bankowym – czy warto korzystać?
Średnia ocena: 4

Posiadając rachunek bankowy bardzo często bank na podstawie naszych wpływów przyznaje linię kredytową w koncie, tzw. debet. Jest on nisko oprocentowany dlatego większość z nas z niego korzysta. Ale czy faktycznie warto z niego korzystać?

Co to jest debet na rachunku rozliczeniowym?

Debet jest to możliwość zadłużenia się w rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowym (ROR). Jego wysokość ustalana jest indywidualnie, w zależności od oceny i historii kredytowej, rodzaju konta oraz wysokości stałych wpływów. Co ciekawe, wiele osób myli debet z kredytem odnawialnym. Główna różnica polega na tym, że w przypadku debetu nie podpisujemy z bankiem żadnej umowy a informację o kwocie i warunkach otrzymujemy razem z umową rachunku. Dodatkową różnicą jest kwota jaką bank nam zaoferuje. Wysokość debetu to kwota w granicach 1000 zł a przy kredycie odnawialnym możemy otrzymać nawet 100 000 zł. Co więcej, czas na spłatę przy pierwszym produkcie wynosi 30 dni, a przy drugim cały rok. Pamiętajmy też, że przyznanie debetu jest darmowe natomiast udzielenie kredytu odnawialnego musimy zapłacić prowizję.

Jak otrzymać debet w koncie?

Chcąc otrzymać debet trzeba przede wszystkim posiadać 3 miesiące konto w danym banku. W związku z tym, że jest to rodzaj kredytu zostanie sprawdzona nasza zdolność i historia kredytowa. Plusem jest to, że kredytodawca nie wymaga dodatkowych dokumentów. Decyzja podejmowana jest na podstawie historii konta. Często na debet na koncie decydują się osoby o nieregularnych wpływach ( bank nie skreśla osób pracujących np. na umowach o dzieło lub zleceniach).

Koszt debetu w koncie bankowym

Zazwyczaj debet w koncie jest automatycznie uruchamiany po 3 miesiącach korzystania z usług banku lub po złożeniu wniosku przy podpisywaniu umowy o prowadzenie konta. Korzystając z niego należy mieć pewność, że będziemy w stanie spłacić go w ciągu 30 dni. Zapłacimy wówczas niewielkie odsetki. Brak spłaty w określonym terminie wiąże się z wysokimi opłatami dodatkowymi. W sytuacji kiedy pieniądze z debetu nie zostaną przez nas wykorzystane nie ponosimy żadnych opłat. RRSO dla debetu w koncie waha się między 9 a 15 % w zależności od banku. Jako, że jest to kolejny produkt, który ma przyciągnąć Klienta, możemy znaleźć oferty gdzie przez określoną ilość dni (30 lub 45) będziemy mogli korzystać z pieniędzy za darmo.

Dlaczego warto korzystać z debetu w koncie?

Debet w koncie przede wszystkim daje nam poczucie bezpieczeństwa. Posiadanie go nie zobowiązuję nas do korzystania z niego (wtedy jest zupełnie darmowy). W miesiącach kiedy mamy większe wydatki nie będziemy musieli pożyczać pieniędzy od znajomych czy rodziny, co często bywa krępujące. Wykorzystując debet zapłacimy odsetki od kwoty jakiej wypłacimy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą sięgać po pożyczki gotówkowe czy karty kredytowe. Koszty są niewielki lub zerowe a sam produkt jest łatwo dostępny. Co więcej, korzystając z debetu tworzymy historię kredytową, która okazuje się niezwykle ważna przy staraniu się o kredyt na mieszkanie. Świadome i racjonalne korzystanie z takich produktów banku może zaowocować w przyszłości lepszymi warunkami, zarówno przy pożyczkach gotówkowych, jak i hipotecznych. Pamiętajmy jednak aby korzystać z debetu wtedy, kiedy to jest konieczne, gdyż stale zadłużenie na koncie nie jest dobrym rozwiązaniem.

Komentarze

Facebook